Naše orodje za upravljanje vašega dovoljenja za uporabo piškotkov začasno ni na voljo. Zato lahko manjkajo nekatere funkcije, ki potrebujejo vaše soglasje za uporabo piškotkov.
CLAUDIA MAASDORP
»NAČIN RAZMIŠLJANJA JE: NAREDITI MORAM SAMO PRVI KORAK.«
Claudia Maasdorp, če bo BMW Group do leta 2030 zmanjšal emisije CO2 za 80 odstotkov na vozilo v proizvodnji v primerjavi z letom 2019, potem ste dosegli veliko. Kje je trenutno vaš poudarek?
Claudia Maasdorp: »Trenutno se intenzivno ukvarjam z energetskimi vprašanji v proizvodnji, rekuperacijo toplote in ponovno uporabo izgubljene energije. Vprašanje je, kje in kako lahko prihranimo CO2? Tipični ukrepi preprečujejo ali zmanjšujejo porabo energije, pogosto z zamenjavo fosilnih goriv z obnovljivo energijo. Toda za doseganje energetske preobrazbe moramo iti še dlje in ohraniti vire v samem procesu. Na primer, preizkušamo, koliko energije lahko pridobimo v proizvodnji z uporabo zavorne energije robotov, v tem smislu obstaja tudi zelo velik potencial za električna vozila v cestnem prometu. Potrebujemo podobne pilotne projekte in ideje, ki zajemajo vse vire.«
Ali je proizvodnja brez CO2 realna?
Claudia Maasdorp: »Mislim, da je. To je predvsem vprašanje načina razmišljanja. Ta se glasi: narediti moram samo prvi korak. In nanaša se na vsako posamezno osebo. Če pogledamo skupno porabo virov, v vseh oddelkih, na vsaki majhni lokaciji, je to tisto, kar šteje. Če ne začnemo z malimi stvarmi, z vsako malenkostjo, ne bomo nikoli dosegli cilja.
Moji prispevki so usmerjeni v uporabo strukture in metode za razvoj krovnih konceptov skupaj s sodelavci, odgovornimi za oskrbo z energijo. Od prvega objekta do tovarne. To deluje le, če sodelujemo, tudi če včasih govorimo različne jezike. Ta način razmišljanja želim prenesti tudi v tehnologije, ki trenutno ne verjamejo, da imajo potencial za prihranke. Predvsem pa ne bi smelo biti pomembno, ali ima oddelek delež pri stroških energije ali ne. Vsakdo mora slediti poti. Prav tako moramo paziti na medsebojne odvisnosti. Če se zanašamo na vodik kot nadomestek za zemeljski plin, od kod bomo črpali ogromno količino vode, ki jo potrebujemo za to? Sveže vode danes že tako ali tako ni v izobilju. Vedno se moramo vprašati, kakšni so stranski učinki naših odločitev. Da pa bi to naredili, moramo razmišljati onkraj osebnega okvira. To lahko storimo le skupaj, če najdemo kompromise in inovacije ter si medsebojno pomagamo.«
Trenutno se neprestano ukvarjate s CO2, varčevanjem z energijo in trajnostjo v svojem poklicnem življenju. Ali to vpliva tudi na vaše zasebno življenje?
Claudia Maasdorp: »Absolutno. Moje dojemanje se je spremenilo. Vremenske ekstreme takoj postavim v kontekst in drugače razmišljam o novih nakupih ali porabi energije. Živimo v 40 let stari hiši z majhnimi sobami. Na začetku sem želela razbiti stene, da bi dobili večje, bolj odprte prostore. Danes menim, da je bolj smiselno imeti majhne sobe. To porabi manj energije za ogrevanje.«
So na vidiku že kakšni uspehi? Je kaj, na kar ste še posebej ponosni?
Claudia Maasdorp: »Naša tovarna v Debrecenu je že ogromen uspeh. Ponovno postavlja standarde v smislu trajnosti. To nikakor ni nepomembno. Imamo veliko odgovornost, ne le ekološko, ampak tudi gospodarsko. Naša ekipa kaže pogum s pravilnimi priporočili za tovarno. Podjetje pa izkazuje pogum tako, da jih podpre z naložbami. Na to sem ponosna.«